• Efektívne využitie voľného času

        •  

          Voľný čas sa v zmysle sociologických kritérií považuje za čas, v ktorom si jednotlivec na základe svojich postojov, záujmov a potrieb volí určitú činnosť. Je to tá časť mimopracovného, mimoškolského času, ktorá zostáva po naplnení individuálnych fyziologických a sociálnych potrieb.

          V preklade to znamená, že ide o čas, ktorý mi zostane, keď prídem zo školy, urobím si úlohy, najem sa a podobne. V tomto čase si vyberiem činnosť, ktorú ma baví robiť J

          Prvá úloha na zamyslenie

          Voľný čas je dôležitý z hľadiska zdravého vývinu. Potrebujeme ho na fyzickú aj psychickú regeneráciu. Dôležitou podmienkou ale je, aby sme tento čas využívali zmysluplne. Pojem voľný čas v sebe tiež zahŕňa:

          1. odpočinok a zábava

          2. rekreácia

          3. záujmové činnosti

          4. dobrovoľná spoločensky prospešná činnosť

          Teda ide o činnosti, ktoré ma nejakým spôsobom napĺňajú a pretvárajú. Teraz by sme si mohli zadať jedno cvičenie. Skúste si nakresliť koláčový diagram a do jednotlivých výsekov si pozapisovať váš bežný pracovný deň, keď chodíte do školy (zakreslite si nielen voľnočasové aktivity, ale celý deň aj so školou).

          Koľko času čomu venujete?

          Príklad:

          činnosti:

          1. škola,

          2. domáce práce,                                             

          3. učenie do školy,                                           

          4. čas s kamarátmi,

          5. čas pri PC,

          6. krúžky a tréningy,

          7. záujmy, zábava doma,

          8. iné (môžete si dovymýšľať vlastné)

           

          Teraz si skúste rovnakým systémom nakresliť koláčový diagram, ale vyplňte si pracovný deň v režime, v akom fungujeme teraz. Výsledkom tohto cvičenia má byť porovnanie toho, ako zvyknem využívať a narábať so svojím časom.

          • Čo v bežné dni nestíham a teraz by som sa tomu vedel venovať?
          • Zistili ste, ktorej činnosti venujete, najviac času?
          • Ktorou z nich premárnite najviac času?
          • Koľko času trávite pri učení?
          • Z ktorej činnosti by ste ubrali, aby ste mali dostatok času na iné činnosti?

          Toto sú otázky na zamyslenie. Ak by mal niekto chuť seriózne si pripraviť toto cvičenie, budem rada, keď sa potom podelí so zisteniami, možno inšpiruje ostatných J

          Pozrime sa teraz na výsledky niektorých výskumov, ktorých sa zúčastnili mladí ľudia. Je z roku 2018. Predkladám informácie podľa jednotlivých tvrdení:

          1. Celkovo je možné konštatovať, že mladí ľudia prevažne nemajú dostatok voľného času. Potvrdzuje to tak priemerný odhad ako aj subjektívne hodnotenie tejto skutočnosti. Až 51% opýtaných uviedlo, že majú málo času, a potrebovali by ho viac. Najväčšou prekážkou možnosti mať viac voľného času sú povinnosti a práca (uvádzajú takmer dve tretiny respondentov). Takmer polovica mladých chce svoj voľný čas využívať efektívnejšie, až 58% respondentov tvrdí, že im záleží na tom, ako využívajú voľný čas.

          2. Na otázku, čo pre mladých znamená voľný čas, až 53 % opýtaných uviedlo, že je to možnosť venovať sa svojim záľubám, záujmom a koníčkom. Ďalších 25% respondentov uviedlo, že je to pre nich čas s priateľmi a rodinou. Desatina opýtaných (10%) označila že je to pre nich „ničnerobenie“. Len 5% opýtaných v tejto súvislosti uviedla priestor pre ďalšie vzdelávanie. Možnosť „pomáhať svojmu okoliu“ neuviedol žiaden z opýtaných.

          Takže čo nám vyplýva z týchto tvrdení? Že všetci sa neustále sťažujeme, že nemáme dostatok voľného času a že nestíhame robiť to, čo nás napĺňa, že deň je krátky. Teraz toho času máme, no možno prostriedky sú obmedzené. Rozumiem vám, že je ťažké byť len doma, ale verte, že sa dajú nájsť aktivity. Len musíme byť trošku viac kreatívni.         

          K bodu 2. Všimnite si koľko percent opýtaných využíva čas na samoštúdium, alebo na pomoc iným. Je momentálne možnosť zvýšiť tieto percentá každý sám u seba? Ďalšie vzdelávanie sa nemusí týkať priamo len školy. Môžete si napríklad pozrieť nejaký on-line kurz ku programovaniu a podobne a aj to, čo robíme my, povedzme, že rozvoj osobnosti –zamyslenie sa nad svojim prežívaním, to tiež denne nerobíte. A tá pomoc druhým nemusí byť taká, že ohrozím v tejto situácii seba, alebo druhých. Stačí, že trochu pomôžem v domácnosti J

          Pripojme si ešte niekoľko tipov, čo robiť teraz doma:

          • Jarné upratovanie

          Jar sa nám pomaly blíži, a to je ideálnym obdobím, kedy si treba upratať celú domácnosť. Aj keď vám to zaberie možno niekoľko hodín, teraz máte na to naozaj čas a výsledok bude stáť za to.

          • Knihy a seriály

          Všetci to veľmi dobre poznáme. Počas bežných dní nám najviac času uchmatne škola alebo práca. Keď sa konečne dostaneme domov, tak sme unavení a ani sa nenazdáme, príde večer a je po ďalšom dni. Vtedy si v duchu určite hovoríme, ako sa tešíme na víkend, konečne dopozeráme seriál alebo sa vrátime ku knihe. Lenže ani tento plán nemusí vyjsť. Toľkokrát omieľané, no kedy inokedy by ste mali toľko času pozrieť si nový seriál alebo si prečítať zaujímavú knihu, keď nie teraz? Na Netflixe teraz nájdete kopec zaujímavých seriálov, ktoré rozhodne stoja za pozretie. Začnite nejaký pozerať napríklad v originále s anglickými titulkami, čím si zároveň budete trénovať aj cudzí jazyk. A čo sa týka kníh, vyberte si žáner, ktorý vám najviac vyhovuje.

          • Samoštúdium

          Aj keď máte teraz nútené prázdniny, neznamená to, že by ste na štúdium mali zanevrieť a nechať učebnice zavreté celý čas, čo ste doma. Či už sa zameriate na cudzí jazyk, v ktorom sa chcete zdokonaliť, alebo si porobíte všetky projekty a seminárky, ktoré ste doteraz odkladali. Určite si nenechávajte všetko na poslednú chvíľu.

          • Čas s najbližšími

          Pre tých, ktorí bývajú s rodičmi je karanténa určitou skúškou trpezlivosti. Skúste si však položiť otázku, ako by ste konečne mohli svojim rodičom pomôcť? Prekvapiť ich môžete napríklad tým, že si vezmete službu a počas nasledujúcich dní budete variť a umývať riad.  Ak máte aj starých rodičov, nezabúdajte ani na nich. Návštevy sú síce kvôli bezpečnosti nevhodné, no zavolať im môžete kedykoľvek budete chcieť.

          • Dokončite, čo ste začali

          Aj napriek tomu, že si budete prvé dni ničnerobenia užívať, po čase vás táto nečinnosť prestane baviť a vy budete potrebovať nejakú zmysluplnú aktivitu. Práve teraz je však ten najsprávnejší čas, aby ste konečne dokončili to, čo ste začali už veľmi dávno.

          Niekoľko ďalších postrehov na záver:

          • Prechádzky v prírode nie sú zakázané, takže prejsť sa do lesa a nadýchať sa čerstvého vzduchu len prospeje J (samozrejme nie vo veľkých skupinách, najlepšie sólo)
          • Skúste si dať nejaké krátkodobé ciele – napríklad na pár dní – čo chcete urobiť, dokončiť a podobne (napríklad do piatku si vytvorím nejaký cvičebný plán, alebo zajtra napíšem dve strany zo seminárky, ...je to na vás)
          • skúste si deň vopred pripraviť harmonogram na ďalší deň...len veľmi všeobecný, ráno budete vstávať s tým, že máte nejaký plán a  že máte čo robiť počas dňa.
          • zaveďte si aspoň jeden stereotyp denne, niečo, čo sa bude opakovať, na čo sa budete tešiť (napríklad spoločný obed s rodinou, spoločné pozeranie správ, čokoľvek, je to opäť na vásJ)

          Druhá úloha na zamyslenie

          Ako ste dokázali urobiť si harmonogram dňa?
          Kto a čo všetko prispelo k tomu, aby sa vám v tejto situácii žilo ľahšie?
          Čo nové ste vyskúšali, čo vám urobilo radosť?
          Čo pekné ste zažili a s kým?

           

          Úlohou týchto dní je popasovať sa s novou situáciou. S úzkosťou a neistotou. Ide to ľahšie, ak tušíte, ako na to. Ak sa vám v hlave vynára aspoň základný plán, zdá sa, že tušíte, ako na to. Zvládnete to. Nebuďte na to sami.
          Ak by ste predsa len niečo potrebovali, napíšte mi. Myslím, že je fér byť tu pre druhých. A pre seba
          J

          Školská psychologička Mgr. Lucia Šimková

          prevcentrum@prevcentrum.sk

           

           


           

    • Kontakty

      • Súkromná stredná odborná škola ekonomická KOŠICKÁ AKADÉMIA, Tajovského 15, Košice
      • 0556742251
      • sekretariát školy - 055 / 674 22 51,
        riaditeľ PaedDr. Peter Ivan - 0904 682 778,
        školský poradca Ing. Adriana Popovičová - 055 / 674 22 51
      • Tajovského 15
        04001 Košice
        Slovakia
      • IČO: 35547031
      • DIČ: 2021680892
  • Novinky

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje