• Čo ​​​​​​​je Erasmus+?

Erasmus+ je program Európskej únie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Program bol založený v roku 1987 s cieľom podporiť užšiu spoluprácu medzi univerzitami a inštitúciami vyššieho vzdelávania v celej Európe. Postupom času sa program rozšíril do šírky a hĺbky a teraz je známy ako Erasmus+.

Názov Erasmus odkazuje na Erasma Rotterdamského, popredného učenca a inšpiratívneho prednášajúceho v období renesancie, ktorý veľa cestoval po Európe, aby učil a študoval na mnohých univerzitách. Zároveň slovo Erasmus poslúžilo aj ako skratka pre The European Community Action Scheme for Mobility of University Students (Akčný program Európskeho spoločenstva pre mobilitu vysokoškolských študentov).

Erasmus+ v súčasnosti ponúka príležitosti v oblasti mobility a spolupráce v týchto oblastiach:

• vysokoškolské vzdelávanie,

• odborné vzdelávanie a príprava,

• školské vzdelávanie (vrátane predškolského vzdelávania),

• vzdelávanie dospelých,

• mládež a šport.

Program na roky 2021 – 2027 kladie silný dôraz na sociálne začlenenie, zelenú a digitálnu transformáciu a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote. Podporujú sa ním priority a činnosti stanovené v európskom vzdelávacom priestore, akčnom pláne digitálneho vzdelávania a v programe v oblasti zručností pre Európu.

V rokoch 2014 – 2021 sa programu Erasmus+ zatiaľ zúčastnilo viac ako 13 miliónov ľudí, a to vďaka nadšenému využívaniu príležitostí zo strany zamestnancov, študentov a mladých ľudí všetkých vekových kategórií.

Viac informácií nájdete na webovej stránke: https://www.erasmusplus.sk/.

• 0556742251
      • Tajovského 15 04001 Košice Slovakia